Please scroll down for English

Sanatla Dayanışma

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından bir araya gelen bir grup sanatçı ve sanat inisiyatifinin başlattığı gönüllülük esasına dayalı sivil platformdur.

Sanatla Dayanışma Ne yapar?

Amacı, depremden zarar görenlere yardım ulaştıran sivil kurumlara yapılan bağışların, sanat aracılığıyla, artmasına katkı sağlamaktır.
Sanatla Dayanışma, görsel sanatlar (resim, heykel, fotoğraf, video, kolaj, illüstrasyon vb.) alanında üreten sanatçıların eser bağışlarıyla yola çıkar. Bağışlanan işleri benzer hassasiyetler taşıyan sanatseverlerle www.sanatladayanisma.org sayfasında bir araya getirir.
Almak istedikleri işleri seçenler, Sanatla Dayanışma’nın önerdiği ve iki ayda bir güncellenen STK ve sivil inisiyatiflere maddi bağışta bulunur. Böylece eser bağışlayan sanatçıların yardımlarını maddi desteğe dönüştürür, karşılığında bir sanat yapıtı edinmiş olurlar.
Sanatla Dayanışma platformu, ödeme ve kargo süreçlerine doğrudan dahil olmaz; sanatçılarla sanatseverler arasındaki iletişimi sağlar.

Sanatla Dayanışma Ekibi

Eser ve bağış takip süreçleri, sanatçı, sanatsever ve üçüncü partilerle iletişim, teknik altyapı ve web sitesi güncellemeleri, metin yazımı, sosyal medya iletişimi başlıkları altında çalışan on üç kişilik ekip; Bengü Gün, Eda Emirdağ, Eda Sütünç, Ekmel Ertan, Emrah Çoban, İbrahim Cansızoğlu, İpek Çankaya, Saliha Yavuz, Sezgi Özentürk, Sine Ergün, Tuğçe İrem Keçeci, Zeynep Bolat, Zeynep Okyay’dan oluşur.

Sanatla Dayanışma Sanatçılar için Nasıl Çalışır?

1.Bu formu doldurarak, eser bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde bizimle paylaşın.

2. Sanatla Dayanışma iletişim kanallarında işinizi künyesi ve kendi belirlediğiniz bağış tutarı ile birlikte yayınlayalım.

3.İşinizi almak isteyen kişi doğrudan üstte adı geçen kurumların bağış sayfasına yönlendirilecek.

4.İşin tutarı kadar bağış yaptığına dair belge (dekont, e-posta) kişinin adresi ile ulaştığında kargoya verebilir ya da elden teslim edebilirsiniz.

Sanatla Dayanışma Sanatseverler İçin Nasıl Çalışır?

  1. Eserleri sürekli güncellenen www.sanatladayanisma.org sayfasında görebilir ya da Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.
  2. Sanatla Dayanışma doğrudan bağış alan bir platform değildir. Almak istediğiniz eserin belirtilen tutarı kadar bağışı aşağıda belirtilen kurumlar ya da inisiyatiflerden birine bağış yapın ve dekont görselini hazırlayın.
  3. İnternet sitemizde bağışını tamamlamak istediğiniz işin üstündeki “eseri incele/bağış yap” butonuna basın. Ardından sol üstteki “bağış yaparak eseri almak için lütfen tıklayın” butonuna basın, sizi bir forma yönlendirecek.
  4. Formu doldurun ve bağış makbuzunu forma yükleyin.
  5. Eğer henüz bağış yapmadıysanız eser sizin için 6 saat süreyle opsiyonlanacak. Bağış yaptıktan sonra dekontu sanatladayanisma@gmail.com adresine göndererek eseri edinebileceksiniz.
  6. Eserin sanatçıdan ya da eserin bulunduğu kurumdan alınması sanatseverin sorumluluğundadır. Sanatla Dayanışma koordinasyon için sanatçı ile sanatseveri bir araya getiren bir e-posta atacak ve süreci takip edecektir. Şehir ve yurt dışı için böyle bir dönemde kargo ağlarını meşgul etmemek adına kargo işleminin Mart başında yapılmasını tavsiye ederiz. Kargo ödemesi alıcıya aittir.

İsimlerine tıklayarak sivil toplum kuruluşlarının web sitelerine gidebilir, bağış bilgilerine ulaşabilirsiniz:

 KAF Kolektif

 Hayata Destek

 Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği  (IBAN: TR09 0006 4000 0016 3020 7337 35)

To place your  donations you can reach the websites of the NGO’s working for the Earthquake Relief by clicking their names. 

Art in Solidarity

The earthquakes centred in Kahramanmaraş, Turkey on February 6, 2023, which affected several neighbouring regions shook us all deeply. Thinking about what we can do as artists and art initiatives, to deliver aid to earthquake zones as effectively as possible and to ensure that this aid is sustainable, we are starting Art in Solidarity (Sanatla Dayanışma) as a civil platform. 

What does Art in Solidarity do?

Aiming to increase donations to civil help and rescue organisations which deliver aid to those who are affected by the earthquakes, Art in Solidarity brings together visual artists who donate work (i.e. painting, drawing, sculpture, photograph, video, collage, illustration), and members of the community who have similar sensitivities in increasing support through art, on www.sanatladayanisma.org web page.

Those who choose the works they want to buy, donate the related amount determined personally by the artists to the civil aid and rescue organizations seen below stated by Art in Solidarity.

The Art in Solidarity platform is not directly involved in the payment and shipping processes. It provides communication between artists and art appreciators.

You can visit the following links to donate:

KAF Kolektif

 Hayata Destek

 Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği  (IBAN: TR09 0006 4000 0016 3020 7337 35)

06.02.2023 Tarihli İlk Çağrı Metni:
Kahramanmaraş Pazarcık merkezli, Türkiye’nin birçok bölgesini etkileyen deprem hepimizi derinden sarstı, o andan beri sanatçılar ve sanat inisiyatifleri olarak ne yapabileceğimizi düşünüyoruz.
Deprem bölgelerine olabildiğince etkin biçimde yardım ulaştırmak ve bu yardımın sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Bu nedenle Sanatla Dayanışma’yı başlatıyoruz. Bu, depremden zarar görenlere yardım ulaştıran AKUT, Ahbap Derneği, İhtiyaç Haritası gibi kurumlara bağış yapılmasını artırmayı amaçlayan Sanatla Dayanışma’ya katılım çağrımızdır.
Dayanışmanın büyümesi dileğiyle,
Sanatçılar: Ali İbrahim Öcal, Alp İşmen, Aslı Çelikel, Aslıhan Güçlü, Bekir Dindar, Başak Kaptan, Bengisu Bayrak, Berna Küpeli, Can Ünlü, Cemil Batur Gökçeer, Cins, Derya Ülker, Dinçer Dökümcü, Ece Kalabak, Eda Emirdağ, Eda Sütunç, Elif Kahveci, Elmas Deniz, Erdem Varol, Eskreyn, Evrim Kavcar, Fulya Çetin, Göktürk Uyan, Gümüş Özdeş, İlhan Sayın, İrem Nalça, İsmet Örs, Kıymet Daştan, Melisa Kılıç, Nalan Yırtmaç, Nur Bardakçı, Özge Mutlu, Özgür Demirci, Özlem Ünlü, Remo, Sevil Tunaboylu, Safa Baran Öcal, Serhat Kır, Sinejan Buchina, Suat Öğüt, Sultan Burcu Demir, Taylan Ünal, Tuba Merdeşe, Yusuf Murat Şen, Zeynep Özkanca @sanatladayanisma @bagimsizlarorg @maumauworks @amberplatform @omuzorg @karsisanatcalismalari

Scroll to Top